روایتِ روایت

در تابستان سال ۱۳۹۶ و به همت جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران و در ذیل مرکز نوآوری و تعالی کوثر، وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، مجموعه‌ای در حوزه تاریخ شفاهی تشکیل شده و آغاز فعالیت نمود. در ابتدا ماموریت اصلی این مجموعه انجام پروژه تاریخ شفاهی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران بود. هدف از انجام این طرح نیز عبارت بود از: ثبت تجربه‌ها، کنش‌ها و واکنش‌های بسیج دانشجویی به عنوان یکی از مهم‌ترین موتورهای محرک جنبش دانشجویی کشور، تحلیل عملکرد و کنش‌ها و واکنش‎های جریان کلی بسیج دانشجویی جهت اصلاح رویه‌ها و رویکردها، بازیابی ایده بسیج دانشجو و طلبه  در دهه چهارم انقلاب اسلامی به عنوان ایده‌ای جهت بسط انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها و توده‌های مردم و در نهایت هویت‌بخشی به نسل جدید فعالین تشکل‌های دانشجویی انقلابی.

زمان چندان زیادی نگذشته بود که ماموریت موسسه فراتر از انجام تک‌پروژه مذکور رفت و متناسب با دغدغه‌هایی که اعضای مجموعه داشتند و همچنین پیشنهاداتی که مطرح شد موضوعات دیگری نیز به سبد کاری‌مان اضافه گردید. به طوری که در حال حاضر پروژه‌های دیگری نیز در حال انجام داریم که برای آشنایی با هر کدام می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.

در این میان باید اضافه کرد که علاوه بر انجام پروژه‌های مذکور، اقداماتی نیز در جهت آموزش و کسب مهارت و دانش تخصصی تاریخ شفاهی انجام داده‌ایم. اقداماتی از قبیل شرکت در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مرتبط با تاریخ شفاهی مثل فن مصاحبه، روش تحقیق، تدوین و … جهت انجام با کیفیت‌تر کارها، ارتباط‌گیری با مجموعه‌های مهم و فعال تاریخ شفاهی کشور جهت رصد و شناخت وضعیت کلی تاریخ شفاهی در کشور و مطالعه منابع موجود داخلی و خارجی جهت آشنایی با ادبیات نظری این حیطه. علاوه بر این با حضور اعضای موسسه با تشکیل سلسله جلساتی به بحث و گفتگو پیرامون چیستی، ماهیت و کارکردهای تاریخ شفاهی پرداخته و وضعیت تاریخ شفاهی جبهه انقلاب اسلامی را نیز مورد نقد و بررسی قرار داده‌ایم که خروجی این اقدامات به دست آمدن یک ارزیابی جامع از وضعیت تاریخ شفاهی جبهه انقلاب است.

مدتی بعد مجموع فعالیت‌ها و اقدامات بیان شده ما را به این مسئله رساند که اکنون، حوزه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی با خلاءهای جدی مواجه است و روندهای خالی در این حوزه برای‌مان آشکار گردیدند. لذا توانایی، استعداد و انگیزه ورود جدی‌تر و تشکیلاتی‌تر برای پر کردن این خلاها را بیش از پیش در خود بارور کردیم و از اوایل سال ۱۳۹۸ بر آن شدیم تا با تاسیس یک «مجموعۀ تخصصی تاریخ شفاهی» به صورت حرفه‌ای به خلاءهای موجود در روایتِ انقلاب اسلامی بپردازیم.

هیئت مدیره روایتستاد روایتهمکاران روایتنهادهای همکار